TOEFL Hazırlık Kursları


TOEFL Sınavı Nedir?

 

TOEFL başta Amerika ve Kanada’da olmak üzere tüm dünyada geniş kapsamlı olarak kullanılan standartlaştırılmış bir İngilizce testidir. Merkezi New Jersey de bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan sınav ana dili İngilizce olmayan adayların İngilizce yeterlilik seviyelerini ölçmek ve belgelemek için hazırlanmıştır. TOEFL sınav sonucu üniversite kabullerinde, üniversitelerin İngilizce hazırlık bölümlerinin atlanmasında ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

TOEFL-PBT sınavının TOEFL-IBT sınavından en önemli farkı; “Speaking” kısmının olmamasıdır. Ancak TOEFL-PBT sınavını her eğitim kurumu kabul etmemektedir.  Bu yüzden TOEFL-IBT sınavı daha yaygın olarak sunulmaktadır.

Diğer önemli fark ise TOEFL-IBT internet üzerinden uygulanırken, TOEFL-PBT başta TOEFL-IBT’nin mevcut olmadığı yerlerde kâğıt üzerinde uygulanan bir sınav olmasıdır.

Yazılı Test (Paper Based Test PBT)

Bilgisayarlı testin verilemediği sınav merkezlerinde verilir. Bu test de bilgisayarlı testin sınadığı alanları sınar, ama bilgisayarlı testten daha çok sayıda soru içerir ve yazılı kısmın puanı test kısmından ayrı değerlendirilir. Sınav toplam 4 saat sürer. Listening, Structure, Reading ve Writing bölümlerinden oluşmaktadır.

İnternet Üzerinden Test (TOEFL IBT Test)

2006 yılından beri uygulanmaktadır. Bu sınav biçiminde gramer bilgisi bölümü kaldırılmış, ama yeni olarak bir konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Dört bölümden oluşur: Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing). Alınabilecek en yüksek puan 0 en düşük puan ise 120 dir. Sınava başvuranın başvuru amacına göre puan hedefi değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak üniversiteler 80 puanın üzerinde istemektedirler.