Teacher Training (CELTA,DELTA)


Teacher Training (Öğretmen Eğitimi)

Bu program, öğretmen ya da öğretmen adaylarına yönelik bir dil eğitim programıdır. Bu programla hem dil seviyesi ileri düzeye taşınır hem de İngilizce öğretme de kullanılan farklı metotlar uygulamalı olarak öğrencilere gösterilir. Bu kurslar içeriklerine göre farklı isimlerde verilir.

CELTA (Certificate in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages)

CELTA; ana dili İngilizce olmayan İngilizce eğitimi verecek öğretmenler ya da öğretmen adayları için düzenlenen yeterlilik sertifikasıdır.

CELTA belgesi, kurs sonunda yapılan değerlendirme sonucunda  “University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES)” tarafından verilir. Cambridge Üniversitesi onaylı bu sertifikayı alan İngilizce Öğretmenleri, tüm dünyada öğretmenlik yapmalarını sağlayan bir belgeye sahip olurlar.

 

Bu kursun süresi 4 haftadan başlayıp, kursu veren okulun programına göre değişmektedir. Bu sertifikayı almak isteyen öğretmen ya da öğretmen adaylarının kurs için erken kayıt yapmaları tavsiye olunur. Her dönem açılmayabilir. Kursa katılım için C1 ya da en az C2 seviyesinde İngilizce bilinmesi beklenir.

 

Kurs sırasında gönüllü öğrencilere ders verileceği için bu kursa aday öğretmen adayının akıcı ve net konuşabiliyor olması önemlidir.

 

Öğrenciler program süresince, Cambridge Üniversitesi ESOL departmanı tarafından görevlendirilmiş eğitimciler tarafından değerlendirmeye tabi tutulurlar. Final sınavı yoktur. Değerlendirmede 2 aşama vardır:

Stajyer Öğretmenlik ve Yazılı Ödevler    

Sertifika almaya hak kazanabilmek için, bu iki aşamadan da geçmek gerekir.Programı başarıyla tamamlayan kursiyerler, alacakları tüm dünyada geçerliliği olan bu belgeyle birlikte, diledikleri ülkede öğretmenlik yaparak kariyerlerini yükseltme fırsatını da elde etmiş olurlar.

 

Delta (Diploma in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages)

 

DELTA; küçük yaşlara değil, yetişkinlere İngilizce eğitim verecek öğretmenler için düzenlenen eğitim programıdır.

 

DELTA programına, 21 yaşını geçmiş, öğretmen olarak çalışmakta olan ve en az 2 yıl tecrübesi olan öğretmenler ya da daha önceden CELTA almış olan İngilizce Öğretmenleri katılabilirler.

Diploma “University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES)” tarafından verilir. Cambridge Üniversitesi tarafından onaylıdır.

DELTA Diplomasını almak isteyen adaylar, öncelikle 2-3 ay süren yoğun kursa katılırlar. Bu kurs esnasında teorik ve pratik eğitim birlikte verilir ve öğretmenler İngiltere’de öğretmenlik tecrübesi kazanırlar.

 

Kurs içeriği;

Stajyer öğretmenlik yapma, sınıf içinde tecrübeli öğretmenleri gözlemleme, çeşitli pratik konularda yazılı ödevler teslim etme, bir adet örnek olay inceleme, bir adet yazılı sınava girmek.

Kursiyerler program süresince, dışarıdan gelen öğretmenler ve Cambridge Üniversitesi ESOL departmanı tarafından görevlendirilmiş gözlemciler tarafından değerlendirmeye tabi tutulurlar. Değerlendirmede 3 aşama vardır;

Kurs İçi Çalışma, Örnek Olay İnceleme, Yazılı Sınav

Diploma almaya hak kazanabilmek için, bu üç aşamadan da geçmek gerekir.