İngiltere'de eğitim sonrası nasıl çalışma izni alırım?

Hala ingiltere’de eğitiminize devam ediyorsanız ya da eğitim almayı düşünüyorsanız mezun olduktan sonra İngiltere'de eğitim sonrası nasıl çalışma izni alırım? sorusunu kendinize çokca soruyor ve çalışma seçeneklerini de göz önünde bulunduruyorsunuzdur.

İngiltere %12 gibi yüksek bir oranla yurtdışı eğitim almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında ayrıca 2013-2014 döneminde ingiltere’de yüksek eğitim alanların %18’i uluslararası öğrencilerden oluşuyor.

Yurtdışı eğitim alanların bir çoğu hem yaşam kalitesine hem de mezuniyet sonrası çalışma durumunu göz önünde bulunduruyor. Ancak, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülke vatandaşları mezuniyet sonrası ingiltere’de çalışmak için vize almaları gerekiyor ki bu durum için de iyi bir iş bulmak şart.

Uluslararası öğrenciler mezun olur olmaz ingiltere’de kalmak ve çalışmak istiyorlarsa öğrenci vizelerini çalışma izni olan vizeye çevirmek zorundalar. Ancak 2012 yılında yürülüğe giren yasa ile vize değişikliği yapmak bniz hayli zor. 2012 yılında kanun değiştirilmeden önce lisans ve yüksek öğrencileri eğitimleri sonrası iki yıl için çalışma izni alabiliyorlardı. Ancak şimdi mezuniyet sonrası 4 ay kalma iznine sahipler. Bunun da ötesinde iş bulup çalışma iznine başvuracak uluslararası öğrencilerin buldukları işin en az £20,800 maaş veren bir iş olması gerekiyor.

Vize Seçenekleri

Çalışma vizesi başvurularında bir kaç seçenek var. Hangisinin sizin için doğru olduğunu anlamak için gereklilikleri iyi okumanız gerekiyor. Her ne kadar vize başvuruları için eğitiminizi tamamlamanız gerekse de ne kadar erken planlarsanız o kadar hızlı hareket edersiniz. Size sponsor olacak iş verenin sizin için sponsorluk sertifikası alması uzun sürebilir. İngiltere’de vize çeşitlerini öğrenmek için İngiltere çalışma bakanlığına buradan ulaşabilirsiniz.

Tier 2

Tier 2 uluslararası öğrencilerin başvurduğu en popüler vize türlerinden. Bu vize türünden yararlanmak için iş çeşidine bağlı olmak üzere size yıllık olarak toplamda £20,800 maaş verecek bir işveren bulmanız gerekiyor. Bununla beraber iş verenin iş türünü duyuruya açmış olması ve duyurudaki gerekliliklere sahip başka aday bulamamış olması gerekiyor.

Her ne kadar Uluslararası öğrenciler için Tier 2 ile iş vizesi almak zor olsa da imkansız değil. İngiltere öğrenci konseyine göre 2014 yılında 5,639 öğrenci Tier ile çalışma vizesi almış.

Tier 2 vize başvuru şansınızı, öğrencilik zamanınızda Part-Time çalışmanız, birden fazla yabancı dil konuşuyor olmanız, girişimcilik yeteneklerinizin olması arttıracaktır.

Tier 1

Tier 1 vizesi aynı  zamanda girişimcilik vizesi olarak biliniyor. Buna göre iyi bir iş fikri olan uluslararası öğrenciler Tier 1 vizesine başvurabilir. Bu vizeden yararlanmak için İngiliz bir üniversitenin size sponsor olması gerekiyor.Universiteler, son sınıfta okuyan ve yeni mezun olmuş öğrencilere finansman ve vize işlemlerinde yardımcı oluyorlar. Bu vizeye başvurmak için iyi derecede ingilizce biliyor olmanız ve hesabınızda vize başvurusu zamanı £945 olması gerekiyor. Bu vizeye başvurmak için üniversitelerin kariyer ofislerinden başvuru hakkında bilgi alınabilir.

Tier 5 Gençlik Hareketlilik Programı

Mezuniyetten sonra kendi ülkenize geri döndüyseniz Gençlik hareketlilik programı ile ingiltere’de 2 yıla kadar çalışma izni alabilirsiniz.

Bu çalışma izni programından faydalanabilmek için 18-30 yaş arasında ve Avustralya, Kanada, Hong Kong, Japonya, Monaco, Yeni Zelanda, Kore Cumhuriyeti ya da Tayvan vatandaşı olmanız gerekiyor. Ayrıca, hesabınızda £1,890 olması gerekmektedir.

Mezuniyet sonrası Birleşik Krallıkta çalışma izni alabilmek gerçekten zor. Ancak doğru hazırlık ve doğru vize türünü araştırarak çalışma izni almanız mümkün. Universitelerdeki kariyer ofisleri öğrencilerin ilk durağı oluyor. Kariyer ofislerinde vize başvurularında daha önce danışmanlık yapmış uzmanlarla özel durumlar için vize çözümleri bulmak mümkün.

Mezuniyet sonrası iş bulmak ve çalışma izni almak için okumak istediğiniz okulun çok büyük bir etkisi var. Siz de yurtdışında okumak istediğiniz bölüm başta olmak üzere, okul ve ülkeyi studyacourse.com üzerinden seçerek kariyer hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Hemen Tıklayın.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog'lar